Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

Yem Bezelyesi Yetiştiriçiliği:

Yem bezelyesi baklagil yem bitkisi ailesinden çok fazla ekimi yapılmayan bir tohumdur.Dekera yem bezelyesinden 12-15 kg tohum ekilir.Tek başına ekileceği gibi tahıllarla beraberde ekilir.Hayvanlara yedirilirken diikatli olunmalıdır.Slaj yapılarak,kuru ot olarak,danelik olarak ve yeşil olarak hayvanlara yedirilir.

Yem rasyonlarında dane soya fasülyesi yerine tercih yapılan bir tohumdur.Dane olarak yem fabrikaları tarafında aranılmaktadır.

Yem bezelyesi ot verimi dekardan 800-1000 kg,dane verimi 150-300 kg dır.Kuru otunda ineklere en fazla 3-4 kg verilir.

Yem Bezelyesi Haberleri

Yem Bezelyesi Projesi’nde başarı  
 
 
    
 
Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) ortaklığı ile yürütülen “Yem Bezelyesi” projesinde sona gelindi. Erzurum, Bayburt, Kars ve Ardahan illerine bağlı 64 köyden toplanan bitkisel gelişimini tamamlamış tohumlar, koruma altına alınması amacıyla İzmir’deki gen bankasına gönderildi 
 
 
23 Haziran 2011 Perşembe 
 
 
 
ERZURUM(GHA) - Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) ortaklığı ile yürütülen “Yem Bezelyesi” projesinde sona gelindi. Erzurum, Bayburt, Kars ve Ardahan illerine bağlı 64 köyden toplanan bitkisel gelişimini tamamlamış tohumlar, koruma altına alınması amacıyla İzmir’deki gen bankasına gönderildi.

Erzurum’da 2007 yılından beri yürütülen “Yem Bezelyesi” projesinde sona gelindi. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) ortaklığıyla yürütülen proje kapsamındaki araştırmalar, sevindirici sonuçlar verdi. Bitkisel gelişimini tamamlamış tohumlar gen bankasına gönderilirken, köylerden toplanan tohumlardan 5’i, ot ve tohum tipi olarak koruma altına alındı.

Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Tan’ın, koordinatörlüğü görevini yürüttüğü proje, Doğu Anadolu Bölgesi’ne has olan ve uzun yıllardan beri yetiştirilen “Yem Bezelyesi”ni koruma altına almayı ve ıslahını amaçlıyor.

Uygulama süresi sona eren projeyle ilgili olarak bilgiler veren Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Tan, Yem Bezelyesi’nin, Doğu Anadolu Bölgesinde “külür” olarak bilindiğini ve uzun yıllardan beri yetiştirildiğini hatırlattı. Ot ve tane yem olarak oldukça besleyici bir hayvan yemi olan Yem Bezelyesi’nin tarımının, son yıllarda bölgedeki tarımının azaldığını anlatan Tan, yetiştirilmekte olan yerel çeşitlerin ise, kaybolma noktasına geldiğini kaydetti. Bu genetik materyalin kaybolmasını önlemek ve geliştirmek için Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü tarafından bir proje başlatıldığını anımsatan Tan, “TÜBİTAK tarafından desteklenen projede yem bezelyesi yetiştiriciliği yapılan Erzurum, Bayburt, Kars ve Ardahan illerinde 64 köyden yem bezelyesi tohumları topladık.” dedi.

TAN: 2007 YILINDAN BERİ YÜRÜTÜLEN PROJE, 2011’DE SON BULACAK

Dekan Yardımcısı ve Proje lideri Prof. Dr. Mustafa Tan, sadece bu bölgede yetiştirilen yem bezelyesi yerel çeşitlerinin bu proje ile koruma altına alındığını ve bu materyalden yüksek verimli ve kaliteli çeşitlerin geliştirilmesi için ıslah çalışmalarının başlatıldığını ifade ederek, 2007 yılından beri uygulanan projenin 130 bin TL bedeli bulunduğunu belirtti. İçinde bulunduğumuz ay itibariyle uygulama süresi sona eren projenin, bölge hayvancılığı için önemli bar kazanım sağlayacağını söyleyen Tan, “Hayvancılık için de çok kaliteli ve verimli bir yem olan bezelye türleri, yürüttüğümüz proje sayesinde hem koruma altına alınmış, hem de toplanan örnek tohumlarla sentezlenmiş olundu. Bu türlerin arasından belirlediğimiz en kaliteli ve en yüksek verimli Yem Bezelyesi tipleri, tescil kategorisine alındı. Bitkisel gelişimini tamamlamış olan yem bezelyesi tohumlarından 3’ü ot tipi, 2’si ise, tohum tipi olarak bizi çok umutlandırdı. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na başvurunun ardından bu üç tip Yem Bezelyesi tescil edilecek. Böylece Yem Bezelyesi tarımı yapan üreticiler de, profesyonel anlamda para kazanma imkanı yakalayacak.” şeklinde konuştu.

 


 

 

 

 

Facebookta Paylaş