Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

Teff Grass

Teff grass bitkisi hem yem bitkisi olarak hemde gıda olarak milyonlarca insanı ilgilendiren henüz yeteri kadar keşfedilmemiş gizemli bir bitkidir.Teff grass bitkisi tohumu insan beslenmesinde çok önemli bir yer tutmaktadır.Feff tohumundan insanlar un,ekmek ve çay olarak tüketmektedirler.Teff bitkisi gluten içermez o nedenle çölyak hastaları tarafından tercihli kullanılır.Tefff tohumu gıda amaçlı dünyada market raflarında yerini almıştır.


Teff grass son yıllarda bilim insanları tarafından yem bitkisi yönünde ıslah edilerek hayvancılığın hizmetine kaba yem bitkisi olarak sunulmuştur.Amerikada hayvan yetiştiriceleri tarafından yoğun şekilde ziraatı yapılmaktadır.Yaz sıçaklarında kaliteli yeşil ot bulmak imkansızken teff grass yaz otu bu boşluğu dolduran mükemmellik özelliğinde bir bitkidir. Yaz ve sonbahar aylarına kadar yeşil ot verip hasat edilen teff grass süt ve et verimine çok olumlu katkılar sağlamaktadır. Süt fiyatlarının yüksek olduğu yaz sezonunda kaliteli yeşil otun olmaması büyük olumsuzlukken teff grass bu sorunu kökden çözmüşdür.


Bizim gibi su kaynaklarının sınırlı olduğu ülkelerde az suyla yetişebilmesi teff grassı altın değerinde bir bitki yapmaktadır. 2018 yılı baharında kuraklığın hüküm sürdüğü ülkemiz için bu bitki bir kurtuluş olabilir.Teff grass bitkisi nisan, mayıs, haziran temmuz aylarında ekilir. Teff grass bitkisi ekim ayına kadar verim vermektedir. Teff grass kış aylarında olmaz ölür çünkü yazlık bir bitkidir.İtalian ryegrass ise kışlık bir bitki olup 35 santigrat sıçaklığı gördüğünde başak çıkarıp kurumaktadır.Yaz başında ryegrass veda ederken sahneye teff grass çıkmaktadır. Teff grass ve ryegrass iki yem bitkisiyle ılıman bölgelerde kesintisiz 1 yıl boyunca yeşil ot alınabilmektedir.


Teff grass bitkisi hayvanlarda ishal ve kondüsyon düşüklüğüne yol açmaz.Hayvanlarda gazlı şişkinliklere yol açmaz. At yetiştiriçileri ve at hara sahipleri teff grass otuna çok rağbet göstermektedirler. Teff grass kuru ve yeşil otu atlarda kesinlikle şişlik ve sancıya yol açmaz. Artık ülkemizde teff grass var hayvanlar yazın otsuz kalmayacaktır.

Facebookta Paylaş