Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

      Savannah Keçi Irkı--Savannah Keçi YetiştiriçiliğiSavannah

 Afrika'da  Yerli Keçi Irklarına Ayit Keçi Sürüsü

Savannah  Otlaklarında  Yabani Bufalo Sürüsü

Savannah Keçisi--Savannah Etçi bir keçi ırkıdır.Güney Afrika'da 1955 yılında yerli ırkların melezlemesiyle geliştirilmiş bir ırktır.Kısa beyaz kıllara sahiptir.Renk tonu beyazdır.Görüntüleri etçil boer keçilerini andırır.Uzun sarkık kulak yapısıyla nubian ve sütçü halep keçilerine benzer.

 

Güçlü toynak,kas ve kemik yapısına sahiptir.Savannah Keçileri bkülebilir kalın derilere,kısa beyaz kıllara sahiptir.Sağlam diş yapısına sahiptir.Uzun ömürlü bir keçi ırkıdır.Annelik içgüdüsü kuvvetlidir.Derisi siyah renklidir.

Erkek ve dişileri boynuzludur.Sakin uysal keçilerdir.Sürü idaresi kolaydır.Güneş,soğuk ve yağmura karşı dirençli hayvanlardır.Her iklime uyum sağlar.Savannah Keçiler Kışın ısınmak için kıllarının altında kabarık bir kaşmir tabakası geliştirmiştir.Parizlere karşı vücut dirençi yüksektir.

Erkekler sakallı olup dişi ve erkek Savannah Keçileri boynuzludur.Et Irkı Keçiler arasında ünü dünyada hızla yayılmaktadır.Oğlaklarında günlük canlı ağırlık artışı çok yüksektir.Dişileri 55-60 kg erkekleri 100-110 kg gelmektedir.İkiz ve üçüz doğurganlıkları çok yüksektir.

Çok kaliteli eti vardır.Savannah Keçileri yaygın olarak diğer keçi ırklarayla melezlemede kullanılmaktadır.

Ülkemizde son yıllarda estirilen keçi düşmanlığı bir kenara bırakılarak keçiçilik özendirilmelidir.Milli keçi ırklarımızla Orman Bakanlığının kavgası sonlandırılmalıdır.Tarım Bakanlığı üzerine  düşen öncü rolü üslenmelidir.Dünyada keçi yetiştiriçiliği büyük bir sektör olmuşken tarihin derinliğinden beri hayvanlarına göre yaşam tarzı belirlemiş göcebe bir milletin torunları olarak bu günkü keçiliğe yapılan haksız uygulamalardan üzüntü duymamak mümkün değildir.

Firmamız Savannah Keçilerine ayit sperma ithalatını gündemine almıştır.Mümkün olursa canlı keçi ithalatını yapmak istiyoruz.

 

Facebookta Paylaş