Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kalahari Keçisi (Kalahari Goats)

 

Kalahari Keçisi Güney Afrika kökenli bir keçi ırkıdır.İyi bir et keçisidir.Renkleri genelde kızıl,kırmızı renklidir.Bazan beyaz renkli Kalahari Keçilerinede rastlanır.Kırmızı renk tonları vahşi yırtıcı hayvanlara karşı mükembel bir kamuflaj sağlar,ama beyaz renkli olanlar o kadar şanslı değillerdir.

 

 

 

Kalahari Keçisi çöl , yarı çöl  ve sıçak iklimlere son derece dayanıklı bir keçidir.

 

Parazitlere ve keçi hastalıklarına karşı son derece dayanıklı bir keçidir.Kolay kolay sağlık proplemi olmaz.Dayanıklılık yönünden bizdeki Kıl Keçisi,Honamlı Keçisi,Kilis Keçisi ,Norduz Keçisi Ve Halep Keçileri gibidir.

Çok iyi yiyecek arama yetenekleri vardır.Erkek ve dişiler boynuzludur.Melezlemeye çok uygun bir keçi ırkıdır.Kalahari Keçisi,süt keçileri Halep Keçileri ve Kilis Keçileri gibi uzun kulaklıdır.

Annelik iç güdüleri genelde iyidir.Kalahari Keçisi oğlaklarının günlük canlı ağırlık artışı iyi bakıldığında  400 gr'a kadar çıkabilir.Austuralya'da oğlakların haftalık canlı ağırlık artışı 1.5 kg dır.Kalahari keçi süt verimi iy durumdadır.Yetiştiriçiliği son yıllarda Uzak Doğu ve Amerikaya kaymıştır.Yetişkin erkekleri 115 kg,dişileri 75 kg  a ulaşmaktadırlar.6 haftalık erkek oğlaklar 24.6 kg,dişi oğlaklar ise 20.5 kg ulaşmaktadırlar.Kalahari Keçilerinin döl verimi iyidir.

 

Kalahari Keçisi,keçi yetiştiriçiliği açısından,yaşam tarzı olarak organik keçiçiliğe çok uygundur.

 

Kalahari Et Keçilerinin resimlerine,resim galerisinde bakabilirsiniz.

 

 

Facebookta Paylaş