Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

İtalyan çimi

İtalyan çimi tek yıllık bir yem bitkisidir.Saçak köklü bir yem bitkisi tohumudur.Ilıman bölgelerde italyan çimi tohumu sonbaharda sert iklimin hakim olduğu bölgelerde ilkbaharda ekimi yapılır.Çok biçimlik bir kaba yem tohum çeşididir.İtalyan çimi hem diploid hemde tetploid varyetesi olan bir yem bitkisi çeşidir.İtalyan çimi hayvanların en çok sevdiği bir yem bitkisidir.Lolium multiflorum italyan çimi otunun tadında acılık yoktur.Şekerli bir tadı vardır o nedenle hayvanlar iştahla yerler.

İtalyan çimi ekimi daha ziyade Ege ve Marmara Bölgelerinde yoğunlaşmış bulunmaktadır.İtalyan çimi hayvanlarda mısır slajı ve fabrika yemi tüketiminde ciddi tasarruflar sağlar.Hayvanları dengeli beslediğinden ve hayvanları dirençli tuttuğu için hayvanlar çabuk hastalanmazlar.

İtalyan çimi ülemizde baş gösteren kaba yem açığını kapatmada önemli bir rol üstlenmektedir.Bir dekar ekili italyan çiminden 10-15 ton yeşil ot hasat edilebilmektedir.Serin ve ılıman mevsimlerde gelişen bu bitki sıçak mevsimde gelişmez.İtalyan çimi ekim özellikleri:Dekera 4-5 kg tohum ekilir.Tohum ekim derinliği 1-2 cm. dir.Sonbahar ve erken ilkbaharda ekimi yapılır.

 Anahtar Kelimeler:İtalyan çimi,italyan çimi fiyatları,italyan çimi yetiştiriciliği,lolium multiflorum

Facebookta Paylaş