Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

İsviçre Alp Keçisi(Swiss Alpine),Alpin Keçisi

İsviçre'de Alp dağlarından diğer ülkelere yayılmıştır.Kahverengi veya kızıl kahverenginde  vüçutta yer yer siyah lekelere rastlanır.Vucut rengi çok değişkendir.Genelde boynuzsuz hayvanlardır.Vücudu kısa kıllar örter.Baş ve kulaklar orta büyüklükte,kulaklar diktirYıllık süt verimi 700-800 Kg dır.Laktasyon süresi 240-280 gündür.Verim özellileri :

Yüksek irilikte vücut yapısına sahip bir ırktır. Keçiler 70-80 cm, erkeler ise 90-100 cm cidağo yüksekliğine sahiptir. Keçilerin canlı ağırlığı 60-80 kg, erkeklerin de 80-90 kg arasındadır. Meme sütçü tip özelliklerine uygundur.Rekor süt verimi 299 günde 1487 kg?dır. Irkın oğlak verimi çok yüksektir. Sütteki yağ oranı %3.37dir. Her doğumda ortamla 2 oğlak verebilmektedir

 

Alpin keçilerinin değişik varyeteri arasında en tercih edileni Fransız alpinidir.Fransa'nın dağlık bölgesinde geliştirilmiştir.Fransız Alp Keçisi iri kemik yapılı dayanıklı keçilerdir.Süt verimi 900 Kg kadardır.Sütleri yüksek besin ihtiva eder.Dünyada keçi yetiştiriçileri tarafından çok tercih edilir.İklim uyumu çok iyidir.Hem ormanlık alanlarda çalılarla hemde meralarda beslenebilir.Bazen boyun tamamen siyah veya beyaz olabilir.Toggenburg keçilerinin benzeri çizgili işaretler taşımaktadırlar.

Denge uyumu mükembeldir.Çok dağlık ve sarp yerlerde rahatlıkla yayılıp otlayabilir.Çok güzel değişik desenli sempatik hayvanlardır.Dünyada bir çok süt keçisi çiftliklerinde sıklıkla raslanır.

                                 Fransız Alpinleri 

                                                                                                                                                Alpin Keçilerinin diğer varyeteleri,İngiliz Alpini,İsviçre Alpini Amerika Alpini,İsveç Alpini ve Rock Alpinidir.Alpin Keçileri A.B.D de ve diğer bazı ülkelerde yetiştirilmektedir.

 

 

 

 

Facebookta Paylaş