Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

İspanyol Keçisi

İspanyol Keçisi 1500'lü yılarda İspanyadan Karayip Adalarına ordanda Meksika ve A.B.D ye yayılmıştır.Günümüzde tüm Amerika Kıtasında İspanyol Keçilsine rastlamak mümkündür.A.B.D'de en çok yetiştiriçiliğ Teksas'da yapılmaktadır.

İspanyol Keçilerinde her renge rastlanabilir.Değişik canlı ağırlıklara sahipdirler.Amerika'ya gelişten sonra birçok melezlesi yapılmıştır.Saf ispanyol keçisinin nüfüsu çok fazla kalmamıştır,tahmini 800 000 civarındadır.Erkeklerde boynuzlar büyüktür.Boynuzlar uzun ve kıvrıktır,kulaklar büyük olup ve yatay bir şekilde ileriye dönük olarak kafanın yanı başında tuutlur.

İspanyol Keçisi dağlık bölgelere son derece uyumlu,dayanıklı,kötü beslemeye tehamüllü,parazitlere karşı dayanıklı bir keçi ırkıdır.Sıcak iklimlere uyumu mükembeldir.Hem et yönü,hem de sütcü yönü ihtibariyle beslenmektedir.Diğer et keçi ırklarına göre daha dayanıklı ve kanatkar keçilerdir.

İspanyol keçiler Amerika için önemli bir gen kaynağıdır.İspanyol keçilerinde melezleme şu keçi ırklarlarıyla yapılmaktadır.

Tiftik Keçisi(aAnkara Keçisi) X İspanyol Keçisi kulaklar nubian gibi uzun

Boer Keçisi xİspanyol Keçisi nubian benzeri

Nubian xİspanyol Keçisi

Alpin x İspanyol Keçisi

İspanyol Keçilerine talbin artmasında, keçi etinin öneminin  anlaşılması ve keçi etine talebin artmasıyla doğrudan ilişkilidir.

 

 

 

 

Facebookta Paylaş