Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>


Boer Keçisi    

Boer Keçi Yetiştiriçiliği

Boer Keçisi

Hayvan bilgisi boer keçisi Güney Afrika kökenli bir keçidir.Sıcak ekvator kuşağı ve tropikal bölgede yetişir.Sıcak iklim keçisidir.Türkiye'de Akdeniz ve Ege iklim kuşakları dışında yetiştiriçiliği iklimsel uyum nedeniyle ciddi riskler taşır.Boer Keçisi soğuk bölgeler için tavsiye edilmez.Kısa boylu keçilerdir.

Boer keçi ırkı hızlı büyüyen,düşük koleströllü yağsız ete sahip etçi bir keçi ırkıdır.Kısa boylu bodur keçilerdir.Mükembel işaretli çoğunlukla baş ve boyun kestane,çikolata renkli kıllarla diğer vücut kısımları ise beyaz beyaz kısa kıllarla kaplıdır.Boer Keçiler Nubian Keçiler gibi,uzun sarkık kulaklıdır.Diğer keçi ırklarına göre annelik içgüdüleri daha fazladır

 

Boer keçisi özellikleri bakımından sakin ve uysallık açısından halep keçisine benzer.   

Çok uysal hayvanlardır.Bu ırk et üretimi için beslenmektedir.Bir çok ülkede saf ve melez boer yetiştiriçiliğ yapılmaktadır.But gelişmesi oldukca iyidir.Olgun Boer Tekeler 110-135 kg,erişkin  boer keçiler,90-100 Kg ağırlığa ulaşabilirler.Kastre erkek çebiçlerin ağırlığı 100 Kg ulaşabilmektedir.

   Boer Keçiler geyikler gibi kanaatkar hayvanlardır.Minarel maddeler keçi sağlığı için çok önemlidir,bilhassa bakır minareli Boer Keçiler için çok önemlidir.Bakır eksikliğinde keçilerde,ishal,döl tutmama,yavru atma, ve uyuşukluk gözlenir

 Boer keçisi bakımı 

Boer keçisi bakımı kolay olan bir keçi cinsidir.Boer keçileri yılın her mevsimi kızgınlık göstermektedir.Bu nedenle  iki yılda 3 kez doğum yapabilmektedirler.Böylece bir keçiden yılda3.6 oğlak almak mümkün olmaktadır.İkizlik ve üçüzlük çok yaygındır.

 

 

 

Beside oldukca hızlı gelişen boer oğlaklarında günlük canlı ağırlık artışı 227-270 gr aralığındadır.

Bir kg. ağırlık artışı için sağlamak için tükettiği yem miktarı oldukca düşüktür.Boer Etci Keçilerinin karkas et kalitesi oldukca yüksektir.Boer Keçi sütü çok değerlidir.Kırmızı Boer Keçileri daha çok tercih edilmektedir.

Boer keçisinde en önemli kusur sütleri ancak yavrusunu doyurabilmektedir,çok fazla sütü yoktur.Bu haliyle boer keçisi tek yönlü kazancı olan bir keçi ırkıdır.Halbuki halep(şami) keçileri kombine verimli(etci ve sütcü) bir yerli keçi ırkıdır.Bu haliyle sütü olmayan keçiyi Türk Keçi Yetiştiricisi beslemekten kaçacaktır.Saanen keçisinde olduğu gibi gercek dışı abartılı rakamlarla boer reklamı yapmak son derece yanlıştır.Türk basını boer keçisini çok fazla abartmış,keçiyi adeta dana yapmıştır.Boer konusunda bu güne kadar bazı çalışmalar olmuşsa da dişe dokunur bir sonuç alınamamıştır.

 

 

   

Dünyada  Boer Keçilerin melezlemesi,  BoerxAnkara Keçisi,   Boer x Kiko Keçisi,   Boer x Nubian Keçisi,

Boer x İspanyol Keçisi arasında yapılmaktadır.Ülkemizde Boer x Kıl Keçisi arasında melezleme çalışması denenmiştir.

Melezleme ülkemiz hayvan varlığına çiddi zararlar vermektedir.O nedenle boer keçisini saf yetiştirmek en doğru secenektir.

    Boer Etçi Keçi Yetiştiriçiliği anavatanı Güney Afrika,Avustralya,Yenizelanda,Amerika'da yoğunlaşmış durumdadır.

 

 

 

    Boer Keçicilikte,Filipinler ve Viatnam canlı Boer Keçisi,Hindistan Boer Embriyosu,,Çin ve Yenizelanda,Boer Embriyosu ve Boer Canlı Keçi talep etmektedir.

 

Boer Keçi Ticareti Dünyada her gecen gün hızla büyümektedir.Boer keçisine en çok ilgi duyan ülkeler:Malezya,Amerika Birleşik Devletleri,Avustralya,Hindistan,Kanada,İngiltere

     

Boer keçisi nerden alınır?Satılık boer keçisi için en uygun bölge Uzak dogu'dur.Boer keçisine bu günün billgileriyle,boer keçisine teşvik yoktur.

Boer keçisi yetiştiriçiliği işinde ülkemiz çok geç kalmıştır.Saanen Keçisi melezleriyle yüzbinlerce çiftçiye beyhude zaman kaybettirilmiştir.Ülkenin enerjisi cıkmaz sokaklarda yok olup gitmiştir.Dünyada et keçisi yetiştiriçiliğinde baş döndürüçü gelişmeler yaşanmaktadır.Yabancılar et keçisi olarak halep keçimizi takibe almışlardır.Bunun en açık örneği Hindistan başta olmak üzere 40'a yakın ülkeyi sayabiliriz.Kendi hayvan ırklarımıza sırtımızı dönüp yabancı ırkların peşinde platonik bir aşık gibi beyhude koşmaktayız.Hazinenin tam üstündeyiz ama farkında değiliz.Hazine halep keçisidir,honamlıdır ve diğer keçi ırklarımız

 

Ülkemizde et ve süt açığını büyük bir kısmını Kıl Keçisi karşılamaktaydı,işsizlik ve istihdam sorununun çözümünde keçi yetiştiriçiliği çok önemli rol oynamaktaydı.Ama ne yazık ki keçi düşmanlığı projesi,deli saçması bu uygulama,ülkemizi felakete sürüklemiş insanlarımızı işsiz besinsiz bırakmıştır.Keçi ormanı yok ediyor  iftarasını yayarak yörüklerin keçileri ormandan kovulmuştur.Keçisini satmayan keçi yetiştiriçilerine ağır cezalar kesilmiştir.Keçisini satan köylü doğruca şehirin yolunu tutmuş,köyler boşalmış,şehirler varoşlara yığılan,işsiz güçsüz insanların yükünü taşıyamaz olmuştur.Aç kalan insanlar,şehirlerde suç patlaması oluşturmuştur.Keçi düşmanlığının altında,Türk Milleti'ne düşmanlık yatmaktadır.Asıl amaç Toroslarda dumanı tüten tek bir yörük çadırı bırakmamaktır.İşte o zaman ancak,Türk'ün sırtı yere getirilebilinir.Ancak o zaman Türk'ü Anadoludan kovabileçeklerdir.Anadolu Dağlarını Amanosları,Gabar,Cudi,Küpeli Dağlarını bölücü haydutlar sarmıştır.Ha bire askerimize kurşun sıkmaktadırlar.Bu dağlardan,yörükler indirilmesydi hainleri o dağlara bastırmaz,keklik gibi avlarlardı.Demek ki kıl keçisine saldırının temelinde başka işler var. Bu ihanet projesinin planlayıcıları,vaktiyle Ülkemiz'i işgale gelen, emperyalist sömürgeci, batılı ülkelerdir.

Atatürk, ''Arkadaşlar gidip Toros dağlarına bakınız; eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet bizi asla yenemez’'buyurmuştur.

 

Keçi sütü,keçi eti,keçi peyniri,keçi yoğurdu gibi çok kıymetli,besinleri milletimiz unutur olmuştur.Kanseri önleyen keçi sütü içemediği için,Türk Milleti,kanser çığ gibi büyümüştür.Etle beslenemiyen toplumların zeka düzeyi gerilemekte,sağlık ve sıhhatı hızla bozulmaktadı.Et tüketmek Türk Milleti'nin bir yaşam biçimidir.Et tüketen canlılar avcı,diğerleri avdır,bu unutulmamalıdır.

 

 

Etçi Halep Keçileri,Damaskus Keçileri,Şami Keçileri

 

 

Halep Keçisi tekeler 130 kg canlı ağırlığa ulaşabilirler.Bu canlı ağırlık etçi Boer Keçisi ağırlığıdır.Bu yönüyle Halep- Damascus(Şam) Keçileri,hem sütcü,hemde etci,çift yönlü verimli(kombine) keçi ırkıdır.Keçi besiçiliği yapan,yetiştiriçiler tarafından Halep Keçisi erkek çebiç ve tekeleri büyük rağbet görmektedir.

 Keçi eti kolesterol bakımından tavuk etinden daha düşük değere sahiptir.Halep Keçisi etinde koku ve sasılık yoktur.

Halep Keçisi eti leziz ve tüketiçiler tarafından çok rağbet görür.

 

 

Aşağıdaki tabloda keçi etiyle,diğer hayvan etlerinin kıyaslamalı istatistik değerleri verilmiştir.

 

Comparison of goat meat to other meats:

3oz Cooked
 Calories  Fat (g)
 Saturated Fat (g)
 Protein (g)
Iron (mg)
 Goat (1)  122  2.58  .79  23  3.2
 Beef (2)
 245  16  6.8  23  2.9
 Pork (2)
 310  24  8.7  21  2.7
 Lamb (2)
 235  16  7.3  22  1.4
 Chicken (2)
 120  3.5  1.1  21  1.5

From: "Use of Goat Milk and Goat Meat as Therapeutic Aids in Cardiovascular Diseases," Dr. John R. Addizzo, M.D., Staten Island Medical Center, New York.

Sources: (1) USDA Handbook #8, 1989; (2) Nutritive value of foods, Home and Garden Bulletin Number 72, USDA, Washington DC, US Government Printing Office, 1981.

boer goats,boer goat sale ,goat for sale ,boer goat association ,goats for sale,goat meat,boer meat goat,goat farm ,boer goat breeders,boer goat farm 

Hindistan'da Maharashtra Keçi ve Koyun Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü Suriye Türkiye-Suriye İkili İşbirliği programı kapsamında Şam keçisi dondurulmuş sperma getirdi.Bu Suriye hükümetine keçi ve koyun spermlerin dondurma tekniği aktarmanın karşılığında getirildi.Sperma dondurma Suriye'de Enstitüsü Dr Pradip Ghalsasi danışmanlık veteriner tarafından Eylül 2000'de yapıldı.

 

Yukardaki resimde Hindistan!da etci Halep Keçisi Tekesi görülmektedir.

 

 Hindistan Halep Keçisi spermasnı etçi boer keçisini et verimini yükselmek için kullanmaktadır.Günlük canlı ağırlık artışı Damascus(halep) Keçilerinde 220-300gr dır,Boer Keçilerinde de günlük canlı ağırlık artışı 220-270 gr aralığındadır.Et keçisine yatırım yapmak isteyen çiftçilerimiz yerli et ve süt keçisi olan halep keçisini tercih etmektedirler.Halep Şami keçileri boer keçilerinden daha çok et verimine sahiptir.

Firmamız yurt dışından boer teke sperması getirmiştir.Yakında ithal bir boer keçisi sürüsü getirecektir.Getirdiğimiz boer teke spermalarını getireceğimiz sürüde kullanacağız.

 

 


Boerle ilgili en büyük açmaz sütü ancak yavrusuna yetiyor,çok sütü yok.Bu haliyle bizim çiftcilerimizin üretim alışkanlıklarına uymuyor.Türk Çiftcisi sütsüz keçiyi beslemez.Ama bizim halep keçilerimiz ve honamlı keçilerimiz boer keçisinden daha çok et veriyor.Hem de halep keçisi süt veriminde dünya süt keçileri arasında en önde bulunuyor.Hem et,hem süt zirvede olan keçi halep şami keçileri beslemek daha doğru olaçaktır.Yine honamlı keçilerimiz et veriminde boerlerden daha çok et verimine sahiptir.Bir halep ve honamlı keçisi erkeği 140-150 kg çanlı ağırlığa rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Gelin milli Atalarımızın keçilerini besleyelim.Halep Şami keçilerini görmek üzere tüm keçi yetiştiriçilerini Adanaya çiftliğimize davet ediyorum.Veteriner Hekim Cengiz Torun 0555 9975075  0532 2664041 0322 2398808  ""Resim Galerisi İçin Sayfanın Sonunu Ziyeret Ediniz.

Boer keçisi üzerine Çukurova Ünivetrsitesi çalışmalar yapmaktadır.

Basında Çıkan Boer Keçisi Haberleri

 

Kırmızı et sorununa çare: Boer keçileri!

Boer ırkı keçiler kolay yetiştirilmesiyle ilgi çekiyor. Et fiyatlarının tavana vurduğu bu dönemde en iyi yatırım "Boer Çiftlikleri" kurmak!

 


ÜLKEMİZDEKİ keçi popülâsyonunun yüzde 92'sini "kıl keçisi" oluşturuyor. Yöreye göre "karakeçi" adını da alan bu yerli ırk, Anadolu'nun coğrafi koşullarına adapte olmuş et ve süt verimi düşük bir tür. Yapısı gereği ormanlara büyük zarar veren kıl keçisinin özel koşullarda besihane yetiştiriciliği ise yapılmıyor.

Oysa keçi ırkları içinde yüksek verim sağlayan, besiciliğe elverişli bir et ırkı var. Et fiyatlarının çok arttığı günümüzde pratik yetiştiriciliğin et ırkı keçilerden sağlanabileceğini de bu işin uzmanları söylüyor. Sağlıklı beslenme için et tüketiminin devam etmesi gelecek kuşaklar açısından çok önemli. Kaliteli keçi eti yakın gelecekte çok itibar kazanacak.

ET VERİMİ EN YÜKSEK KEÇİ IRKI Keçi, genelde hemen her türden bitkiyi tüketen ve bulunduğu coğrafyaya kolay adapte olabilen bir hayvan. Bugün dünyada süt ırkı olarak İsviçre kökenli "saanen keçileri" ile et ırkı olarak Güney Afrika'da yetiştirilen "boer keçileri" dikkat çekiyor. "Boer" ırkı isminden de anlaşılacağı üzere bölgeye ilk olarak 1650'lerden itibaren Güney Afrika'ya yerleşen Hollandalılar tarafından getirilmiş.

Hayvanın menşei ise Yeni Zelanda. "Boer" Hollanda dilinde "çiftçi" demek. "Boer keçileri" yerli ırklarla melezlenerek bugünkü bilinen özelliklerini kazanmış. Irkın en önemli özelliği etinin lezzetli ve gevrek olması. Erkek boer'lerde 135 kiloya ulaşabilen canlı ağırlık, tüm popülasyonda ortalama 90 kilo civarında. İlk yılında 45 kiloya çıkan boer keçilerinin büyüme hızı da oldukça dikkat çekici.Boer keçileri bizim ağıl adını verdiğimiz kapalı mekânlara çok iyi uyum sağladığı gibi, tırmanıcı karakterde bir hayvan olmadığı için doğaya zarar vermiyor.

NEREDEYSE DANA ETİYLE AYNI Keçi ırkları içinde en kolay suni tohumlamanın yapıldığı bu hayvanların derileri de hayli değerli. Gurme uzmanlara göre boer keçilerinin eti koyun etinden çok dana etine benziyor. Üstelik kıl keçilerinde ve süt ırklarında görülen karakteristik "koku problemi" bu hayvanlarda yok. Karkas veriminin yüksekliğiyle de dikkat çeken türün ilginç özelliklerinden bir i de kafa yapısı. Küçük bir bizona benzeyen bu keçilere Amerika'da hem tip bezerliği, hem de et verimi açısından "küçük bizon" adı veriliyor.

 

Genelde tıknaz yapıda beyaz renkli bu hayvanların karakteristik niteliği boyun ve baş bölgelerinin kızıl renkte olması. Yılda iki kez doğum yapan hayvanlar melezlenme suretiyle yılda ortalama 3 yavru verebiliyor. İkiz yavrulama yeteneğinin en yüksek olduğu keçi grubu da yine bu hayvanlar. Yem açısından seçici olmayan bu keçilerin metabolizma yapıları her türlü besini sindirebilecek ve kolayca ete döndürebilecek nitelikte. Türkiye'de ziraat fakülteleri ve hayvancılık enstitülerinin hemen tümünde örnek tohumları olan keçilerin yetiştirilmesiyle ilgili ciddi kredi destekleri de var. Ayrıca bu keçilerle ilgili melezleme çalışmalarına da devam ediliyor.

 

KARKAS FİYATI ÇOK İYİ! Henüz çoğu yetiştirici tarafından tanınmayan boer keçilerinin bugünkü pazar değeri koyun eti karkas fiyatlarıyla aynı. Yapılan araştırmalara göre koyun dâhil, yetiştiriciliği en kolay küçükbaş hayvan türü yine boer keçileri. Hem sahil hem de yayla bölgelerinde yetiştirilebilen hayvanların kuraklığa dayanıklılığı koyun ırkından daha yüksek. Bu keçiler başarılı melezlemeyle kıl keçisinden dönüşümü başlatabilecek özelliklere de sahip. Kolay hastalanmıyor, zorlu iklim değişikliklerinden etkilenmiyor. Nispeten pahalı satılması nedeniyle girişimcilik açısından damızlık yetiştiriciliği de ilginç. Ancak bu konuda uzmanlaşmak ya da uzman kişilerle çalışmak gerekiyor.

Yapılan senaryo çalışmalarına göre (yavaş bir tempoda da olsa) boer yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak, Türkiye'yi et ihracatçısı yapabilir. Halen Avustralya ve Yeni Zelanda bu işten büyük paralar kazanıyor. Ülkemizde halen 23 milyon koyun, 12 milyon sığır ve 12 milyon keçi bulunuyor. Boer yetiştiriciliğinin yaygınlaşması halinde koyun ve dana eti yerine keçi eti piyasada kabul görebilir. Bugün en sağlam yatırımlardan birinin boer keçisi yetiştirmek veya damızlık tesisi kurmak olduğu söyleniyor. Önemli olan, modern ağılların kurulması ve yeterli araziye sahip olunması. Yarı "entansif" (açık alanda) yetiştiricilik ise et kalitesinde önemli bir artış sağlıyor.

Nur Demirok-Para Dergi  alıntıdır.

 

 Yazarın ''Yapısı gereği ormanlara büyük zarar veren kıl keçisinin ''diye devam eden ,ifadesine katılmak mümkün değildir.Nur Beyin  Kıl Keçisi düşmanlığı yapanlardan epey etkilendiği görülmektedir.Tekrar ediyorum kıl keçisi makilik alanlarda çalı ve otlarla beslenir.Kıl keçisi 30 metrelik ağaçları yıkıp yemez.Kıl keçisi düşmanlığı yapmak her şeyden önce Yüce Yaratıcı Allah'a saygısızlıktır.Dünyanın yaratılışından beri bu dağlarla bu kıl kıl keçisi beraber barış içinde yaşamış,bu güne kadar orman yok olmamışsa,bu gün mü yok oldu ? Ülkeler dağlardaki vahşi hayvanlarını ve yılanlarını dahi koruma altına alırken bizdeki bu ön yargı niye ? Tarihin derinliğiden beri bize et ve süt veren, kıl çadırlarına sığındığımız ev bildiğimiz ve bize hayat bahşeden en büyük protein kaynağımız,bu kara keçiye bu kin nefret niçin ? Çok sayıda yer ismimizi keçiyle başlamaktadır.Yine bazı yörük aşiretlerinin ismi keçi iken, kültürümüzün bir parcası olmuştur kıl keçisi.Eti sütü her şeyi organik olan kıl keçisi yetiştiriçisini ormandan yasaklamak hangi akla hizmet anlamış değiliz.Keçi sütleri içerisinde süt yağ kalitesi bakımında Türkiye'de en kaliteli süte sahip Kıl Keçisinin sütünü Türk Milleti şifa niyetine içmiştir. Yanlış propoğandaların zıddına Türk Çiftçi'sini Kıl Keçisi Yetiştiriçiliğine yatırım yapmaya davet ediyorum. Veteriner Hekim Cengiz Torun

 

  t.

                                                                                         

Why are Meat Goats
the fastest growing livestock industry in the world?
  "...The demand for `chevon', or `cabrito', or `goat meat' in the United States is so high that producers can't keep up.  Because of this vacuum, much of the goat meat sold in the United States is imported from New Zealand or Australia.  About 1.5 million pounds of goat meat is imported every week.  And demand just keeps growing.

 

Much of the demand is generated by the changing ethnic demographics of the continent.  About 63% of the red meat consumed worldwide is goat!  Much of the goat meat demand in the United States comes from ethnic groups that include Middle Eastern, Asian, African, Latin American and Caribbean heritage. Most of these groups buy goat meat whenever they can find it, and they are willing to pay better prices for higher quality meat.

What is so special about chevon (goat meat)?  Many people have digestive problems that require a careful diet.  The molecular structure of chevon is different than that of other meats.  Therefore, chevon digests more easily.  It is also a low fat, good tasting alternative to chicken or fish. I am one of those people who have to watch what they eat.  I can eat chicken, some kinds of fish, turkey and chevon.  I prefer chevon from an animal that is at least 75% Boer.  The Boer influence changes the taste of the meat to a milder, more veal-like flavor.  When you have as few choices in your diet as I do, you learn what you like.  I have not had the opportunity to try Kiko or Fainting goat meat.  My comparisons are with dairy goat meat...

Boer goats are large framed animals resembling, in many ways, the Nubian goat.  The most striking difference between a Boer goat and any other type of goat you may have seen, is the size.  A Boer is a large, double muscled animal developed in Southern Africa specifically for meat and hardiness.  They can consistently produce more muscling in less time than any other breed of goat, and will pass this capability to their kids.  Boers are easy to raise, have mild temperaments, are affectionate, require no milking, no special care, no shearing, and no fancy fences. Boers and Boer crosses also have huge rumen capacity.  The Boer goats were developed to clear land that was too difficult to be cleared by humans.  They spend a lot more time grazing than other types of goats do.  One reason for this, is that they are out grazing in the heat of the day when dairy goats are wilting in the shade.  They are also out grazing when the snow is blowing across the pasture...."
 

Boer Goats: What and Why?
by Gail Bowman
Northwest Coordinator,
International Boer Goat Association

 


I raise Boer Goats in the Northwestern United States. Why? Why not raise cattle or sheep like most people? Hopefully, this article will answer those questions and many more that you may have about the fastest growing agricultural industry in the United States: Boer Goats!
First of all, what is a Boer Goat? Boer goats are large framed animals resembling, in many ways, the Nubian goat. The most obvious difference is the size. A Boer is a large, double muscled animal. Boers are specifically meat goats. They can consistently produce more muscling in less time, and will pass this capability to their kids. Boers are to the meat goat industry what imported cattle were to the beef industry. Boers goats were developed in South Africa for their meat, hardiness and brush control abilities.

 

What do Boer goats look like? As I said before, they are large animals, generally white with a reddish brown head and (usually) a white blaze down the middle of the face. Solid red Boer goats are also becoming more and more popular. Mature weights between 200 and 350 pounds for males and 120 to 200 pounds for females are considered normal. They have long ears that should hang down along the sides of their faces. The leg bones and general bone structure of a Boer goat are bigger and thicker than in other kinds of goats. When you look at a Boer goat you should look for a deep, broad chest, good back, strong shoulders and heavy muscling in the rump.

Boers are hardy, adaptable and easy to handle. I use a simple three sided structure to give my goats shelter from the sun, wind and snow. However, my Boers often don't use it. They seem to be very happy lying out in the sun on 90 to 100 degree days (their skin is darkly pigmanted under the white fur to reduce the risk of sun burn). The Boers in my herd have also been known to sleep outside down to about 10 degrees, rather than curl up in the goat house with the rest of the herd. I have also noticed that Boers aren't as interested in jumping fences as dairy goats. I have found that any kind of mesh fencing or electric fence, at least 3 or 4 feet tall will confine my Boers.

There are many other kinds of animals that produce meat in the United States. Many that are widely accepted and that we are more accustomed to raising than Boer goats. So, why raise Boer goats? One reason is efficiency of feed and space. The accepted standard in the Northwest for raising cattle is one cow-calf pair per acre of good pasture. With goats, the equal comparison would be six does with two kids each per acre. Ten months after breeding, a cow is nursing a 75 pound calf. Ten months after breeding to a Boer buck, six dairy or spanish goats will have raised 12 kids (a goat's gestation period is 5 months), and the kids will have been sold. Boer cross kids reach a market weight of 50 to 90 pounds at about 5 months of age. (A weight gain of .5 pounds a day (or more) in cross bred kids is not considered unusual). If we use a market weight of 60 pounds, at $1 per pound, these 12 kids sold for $720. The same six does were then rebred 60 to 90 days after the kids were born and are now 60 days pregnant ten months after the first breeding!

 

At the end of 18 months, the cow should be pregnant again, and her calf is ready to be sold for $325 (in current market conditions here in the Northwest). The six does have kidded again with another 12 kids (plus the does would be pregnant again) who are now 5 months old and ready to be sold for another $720. Feed cost comparisons between one cow and six goats would vary greatly, depending on the time of year, type of pasture and area of the country. It may cost a little more to feed the six does than the single cow, but the difference in the sales ($1440 - $325 3D $1115 more gross sales) certainly makes up the difference. Plus you don't need expensive squeeze chutes, and it is easier to own a buck than a bull or to artificially inseminate a doe than a cow.

If you have 10 acres, you can easily raise 60 goats or ten head of cattle. Goats, especially Boers or Boer crosses, can survive, even prosper, on poor pasture and brush that would not support cattle. Many breeders find the fact that goats will eat berry bushes, russian olive, elm or cottonwood trees, ragwort, gorse, dock, amerauthis and other weeds, to be an important factor when deciding to raise goats. Some ranchers also find it good pasture management to run goats on the pasture after their cows to clean up the weeds.

Goat meat has a lower fat content than either lamb or beef and is eaten by over 80% of the world's population. Already, the popularity of goat meat in the United Sates is rising dramatically. One reason might be the improved flavor that the Boer adds to the meat. We have found that adding just 50% Boer bloodlines to our goat meat produces a very mild and tender, light red meat that readily takes on any seasoning we have tried. Breeders have reported that their kids are ready for market sooner, and their customers will actually pay them a premium for their meat goats if they add Boer blood to their herd!

Many people raise milk goats because they love goats. But it has been said that it takes less time to feed 100 goats than to milk 10! More and more people, like myself, want to buy a small piece of land and raise a few animals, but not an animal that is going to run over me or break my foot if it steps on me. What do you do if you don't especially want to milk, can't stand the smell of pigs, the mess of rabbits, or the stupidity of sheep? Thousands of people have found meat goats to be the perfect answer.

How do you get started? There are as many answers to that question as there are breeders. A meat herd should have a Boer or Boer-cross buck or two, and as many dairy, spanish or mixed-breed does as you want to raise. I definitely recommend buying your goats from reputable breeders rather than the stock yard auctions. Most people find that the loss from diseases brought home from the stock yards more than make up for the lower prices. Your Boer or Boer cross buck should be papered. Blood lines may not be important to your meat herd, but a registration paper is your only way of being reasonably sure that you received what you paid for, or maintaining the resale value of your buck!

If you just want to raise a few breeding animals, rather than a large meat herd, my best advice is to know the breeder you are buying from! Never buy breeding stock from a truck that is just passing through! Always have a pedigree or pedigree application in your hand when you leave the ranch with your animal. Ask about disease control programs. Take a look at the condition of the whole herd, ask to see related animals that have reached maturity (if you are buying kids), and make sure that your breeder intends to guarantee your purchase should the animal turn out to be a non-breeder (a very rare situation in goats). The vast majority of breeders are in the business of raising animals because they love the animals, and are truely trying to do a great job. Find one of these to buy your breeding stock from! Boer goats are fun to raise and can be very loving animals. Enjoy!

 

Facebookta Paylaş