Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

KEÇİ SÜTÜ,İNEK SÜTÜ VE İNSAN SÜTÜ KARŞILAŞTIRILMASI

KEÇİ SÜTÜ,İNEK SÜTÜ VE İNSAN SÜTÜ KARŞILAŞTIRILMASI

Keci sutu kazein acisindan inek ya da insan sutunden bircok unsurlari acisindan farklidir;

1) insan sutunun tumu hidrolizedir. Keci sutunde bu oran %98 iken, inek sutunde daha dusuktur (%76-90). Hidrolize kazeine karsi kazomorfin molekulleri olusma olasiligi dusuktur.
2) Keci sutu anne sutu gibi kazein-2 agirliklidir. Deve sutu ve at sutu de ayni ozelliklere sahiptir. Halbuki inek sutu kazein-1 agirliklidir. Otizm, diyabet ve cesitli alerjik hastaliklar kazein-1 ile iliskilidir.
3) Keci sutunun kisa zincirli yag asitleri ve gliserolu inek sutuninkinden daha fazladir. Bu ozellikler cocuk beslenmesi acisindan cok onemlidir.
4) Keci sutu anne sutu gibi alkali niteliktedir. inek sutu asit niteliktedir. Ozgur dolasan ineklerin sutleri nispeten notr’dur. Otlakta beslenmemis ineklerden elde edilen, hele de pastorize ve homojenize sutler potasyum ve magnezyum gibi alkali yapici mineralleri kaybettigi icin daha asidik olur. Asit sut bakteri, mantar ve viruslerin uremesini artirdigi gibi osteoporoz egilimini de artirir.
5) Gunumuzde tuketilen sutun %90’indan fazlasi inek sutudur. Koyun ve keci sutleri endustriyel olmadigi icin daha az uretilir. Keci koyundan da farklidir. Cok dik yerlere cikar ve en korpe otlari ve filizleri yer.. Bu nedenle vitamin ve mineral acisindan diger hayvan sutlerinden cok daha zengindir, dolayisiyla da daha sagliklidir.

Bu arada hayatin ilk yili icinde inek sutunun onerilmemesi demir eksikligi ve alerji olusturabilmesidir. Keci sutunun folik asit eksikligi olusturduguna ait soylemler ise fazla abartilidir. Cunku keci sutunun folik asit içeriği insan sutundekinden pek de farklı değildir.

Prof. Dr. Ahmet Aydin
Kaynak:Ahmet Demir   alıntıdır.

Facebookta Paylaş