Halep Keçisi yetiştiriciliği
Halep Keçisi satışları tıklayınız>>>

Kıl Keçisi Yetiştriciliği.
Keçilerin Kralı , Kıl Keçisidir.
tıklayınız>>>

Saanen Keçisi yetiştiriciliği
Saanen Keçisi satışları tıklayınız>>>

120 Kg. lık Dev Keçi Görenleri Şaşırtıyor.

3 yaşındaki 'Şakir' görenleri şaşırtıyor.
 
AA
Güncelleme: 16:15 TSİ 11 Şubat. 2010 Perşembe
TURGUTLU - Manisa'nın Turgutlu ilçesinde küçükbaş hayvan çiftliği sahibi Erdoğan Tavlı'nın yetiştirdiği ve ''Şakir'' adını verdiği 3 yaşındaki Saanen ırkı keçi, 120 kiloluk devasa görünümüyle dikkati çekiyor.

Erdoğan Tavlı'nın, Turgutlu Irlamaz Köyündeki çiftliği, 120 kiloluk ''dev keçi Şakir'' sayesinde, vatandaşların ve diğer yetiştiricilerin ilgi odağı oldu. Saanen ırkından olan ''Şakir'' 3 yaşında, 120 kiloya ve iki ayağı üzerine kalktığında 2.5 metreye varan boya ulaştı.

Yetiştirici Tavlı, özel bir ırk olan saf kan Saanen keçisi beslemek için yavru olarak aldığı ve ''Şakir'' ismini koyduğu erkek keçinin, 3 yılda kendisinin de inanmakta güçlük çektiği bir boyuta eriştiğini ifade etti.

Büyüklükleri ve heybetleriyle nam salmış çoban köpeklerinin bile ''Şakir''in yanında kuzu kadar kaldığını öne süren Tavlı, ''Şakir'in bu kadar büyüyeceğini hiç ummuyordum. Ancak 3 yaşında olmasına rağmen 120 kilosuyla heybetli bir görünüme kavuştu. Şakir'e nazar değmesin diye çiftliğimize ziyaretçi sayısını azalttık. Şakir şu an çiftliğimizin gözdesi, kendisine gözümüz gibi bakıyoruz'' diye konuştu.

Tavlı, çiftliğinde aynı ırktan dişi keçileri de bulunduğunu, onların da normal keçilere göre süt verimi bakımından çok farklı olduğunu belirterek, diğer ırk keçiler günde 1 ile 1.5 kilo süt verirlerken, Saanen ırkı keçilerin 3 ile 6 kilo arasında değişen süt verimi olduğunu kaydetti.

''ŞAKİR, ENDER GÖRÜLÜR BÜYÜKLÜKTE''
Turgutlu İlçe Tarım Müdürü Ahmet Tugay da yaptığı değerlendirmede Saanen ırkı da olsa bir keçinin bu kadar büyüklüğe erişmesinin şaşırtıcı olduğunu ifade ederek, ''Şakir ender rastlanan bir görünümdedir ''dedi.

Saanen keçisinin İsviçre'de elde edilmiş ve dünyada birçok ülkede, yerli keçileri süt ve döl verimi bakımından geliştirmek amacıyla hızla yayılmış değerli bir ırk olduğunu belirten Tugay, Saanen keçilere ilişkin şu bilgileri verdi:

''Bu ırkta süt verimi en başta gelen özelliktir. İyi bakım ve besleme şartlarında, küçük sürülerde ortalama toplam süt verimi 800-900 kilogram civarında olup, 1500-2000 kilograma kadar çıktığı görülmüştür. Sütte yağ oranı yüzde 3-4'dür. Bu ırkta döl verimi de yüksektir. Bir doğumda 3-4 yavru hatta 5 yavru elde edildiği görülür. Türkiye'de Saanen yetiştiriciliği üzerinde yapılan çalışmalarda, memleketimizde bu ırkın başarı ile yetiştirilebileceği görülmüştür.''

Facebookta Paylaş